İnsan ve Makine - Yapay Zeka'nın Görüntüleme

İnsan ve Makine - Yapay Zeka'nın Görüntüleme

Radyoloji, büyük miktarlarda veri üreten ve artık akıllı sistemlerin yardımı olmadan yönetilemeyen bir alandır. Tıbbi görüntülerin yorumlanması söz konusu olduğunda bu özellikle doğrudur. Bu, doktorlara yıllarca eğitim ve deneyim, birkaç saatlik çalışma ve en yüksek konsantrasyon seviyesini alırken, yapay zeka aynı görevi gerçekleştirmek için sadece birkaç saniye gerektirir.

Büyük Veri'nin akıllı algoritmalara ihtiyacı var

Tahminlere göre, tıbbi veri miktarının yılda yaklaşık yüzde 50 artması bekleniyor. Çoğu - yüzde 90 - tıbbi görüntülemede üretilir. Sadece 2019'da radyoloji 675 milyar gigabayt görüntü verisi üretecek. Bu, şaşırtıcı bir şekilde 13,5 trilyon enine kesit görüntüsüne dönüşüyor - hayal bile edemiyorsanız, hayal edilmesi zor bir miktar. Aslında, bu görüntülerin sadece yüzde 7'si işleniyor. Mayıs ayında yapılan 100. Alman X-ray Kongresi bu sayıları tartıştı. Bu işi manuel olarak ele almak imkansızdır, bu da artan talebi karşılamak için makine desteğini çok önemli hale getirir.

Yapay Zeka sadece sürekli yüksek hızlarda ve hassasiyette çalışmakla kalmaz, aynı zamanda verilerdeki gizli kalıpları tanımlar ve doktorlara teşhis ve tedavi kararlarında değerli destek verir. Makine öğrenimi özellikle teşhis verilerinin doktorlar tarafından incelendiği ve dijitalleştirildiği durumlarda faydalıdır.